FAALİYETLERİMİZ

Ramazan Vefadır!

 

Ramazan Bağışları

Ramazan-ı Şerif, 11 ayın sultanı; sevapların kat kat yazıldığı ve üç ayların sonuncusu olan rahmet ve bereket ayı 11 ayın sultanı Ramazan, bu yılda manevi bir heyecanla bekleniliyor.Ramazan çok mübârek bir aydır. Bu ayda oruç tutmanın, Kur’ân-ı Kerîm okumanın, sadaka vermenin, birilerine iftar ettirmenin, terâvih namazı kılmanın ayrı ayrı fazîletleri vardır.

 Yine bu aylarda bir farz yapmak (namaz kılmak, zekat vermek) diğer aylarda 70 farz yapmış gibi sevap kazandırır. Bizleri aynı niyet ve gayeyle ümmet olma yolunda buluşturan, yardımların ve kardeşlik duygularımızı pekiştiren, bize inanç değerlerimizi hatırlatan İslam dininin en kutsal ayıdır. Bin aydan fazîletli olan mübârek Kadir gecesi de bu ayın içindedir.

Sizde bu Ramazan Bayramı’nda yoksullukla mücadele eden ihtiyaç sahiplerine bayram sevinci yaşatmak için katkıda bulunabilirsiniz. Kumanya Bedeli 1.535 TL’dir. 1 İftar Bedeli 85 TL’dir. Fitre Bedeli 130 TL’dir. Derneğe ulaşmak için www.kardeselidernegi.org.tr/tr adresinden ve 444 44 46 numaralı telefondan iletişime geçebilirsiniz.

Zekat, Fitre,Fidye direkt olarak kişiye verilmesi gerektiğinden dolayı ;  web sitemizde yer alan online ödeme bölümündeki bağışları kısmından zekat,fitre,fidye bağışlarınızı gerçekleştirme imkanı bulabilmektesiniz.

Bağış Yap

                       

En önemli ibadetlerin başında gelen oruç, Allah’ın bize verdiği nimetlerin değerini anlamamızı sağlar. Bu yıl 23 Mart'ta başlayan olan ramazan ayı, aynı zamanda bolluk ve bereketi de beraberinde getiriyor. Ülkemizde bir sene önce yaşanan deprem felaketinin ve Gazze'deki müslüman kardeşlerimize karşı yapılan zulmün ardından #RamazanVefadır! Sloganıyla çıkmış olduğumuz ramazan yolculuğumuzda deprem bölgesindeki dağıtımlarımız sayesinde depremzedelerimizin yaralarını sarmaya devam etmeyi umut ediyor, onlara ulaştırdığımız kumanyalar, iftar ve sahur ikramları ile ramazanın bereketini sofralarında yaşamalarına vesile oluyoruz. Bu zamanda yapılan yardımlar birçok sofraya mutluluk birçok insana ise dua ulaştıracak. Bu Ramazan Ayı’nda yardımlarımız ile bereket ve dayanışmanın önemini vurguluyoruz.

ramazan bayram yardım

Bereket ayı olan Ramazan-ı Şerif’in güzelliklerinden herkes nasiplensin; iftar, sahur ve bayram sevincini herkes yaşasın diye yurt içinde ve yurt dışında faaliyet gösteren derneğimiz;Müslüman kardeşlerimizin tüm bağışlarını büyük bir hassasiyetle yerine teslim etmektedir. Derneğimiz Fidye, fitre, zekat, iftar vermek gibi  ibâdetlerin en doğru şekilde yerine getirilmesini sağlamakta; tüm bağışları gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaktadır.

 

Ramazan Vefadır

 

Ülkemizde ve dünyada her gün yemek ve geçim sıkıntısı yaşayan, açlıkla mücadele eden milyonlarca insan var. Ramazan Bayramı, kurulan iftar sofralarında bir araya gelinen, yardımların ihtiyaç sahipleri ile buluştuğu, yemeklerin paylaşıldığı ve sevincin çoğaldığı bir ay olarak yaşanılır. İbadet ve iyiliklerle geçireceğimiz Ramazan Bayramı’nın biliyoruz ki hep beraber yaşandığında ve paylaşıldığında gerçek manasına ulaşıyor. Kardeşlik ve dayanışma hâkim olsun diye hizmetlerini ülkemizin her yerine ve 16 farklı ülkeye götürmektedir.

ramazan yardım

İftar Bağışı

Sadece Allâhü Te’âlâ’nın rızâsı için yemeyi-içmeyi bırakıp bütün gün oruç tutan Müslümanlar iftar vakti gelince büyük bir sevinç yaşar.İftarın bereket ve sevincinden nasiplenmelerine vesile olmak hepimizin üzerine düşen bir vecîbedir. 1 Kişilik iftar bağışı bedeli 85 TL’dir

Birliğin huzurdan, iyiliğin de îmândan doğduğuna inanan derneğimiz; bu Ramazan ayında da birlik, beraberlik, kardeşlik ve dayanışma hâkim olsun diye hizmetlerini Deprem bölgemiz başta olmak üzere ülkemizin her yerine ve 16 farklı ülkeye götürmektedir.

 

Bağış Yap

İftarda sıcak yemek bulamayan kalmasın diye her nerede bir ihtiyaç sahibi varsa yardımına koşmayı bir borç bilen derneğimiz, yapacağınız iftar bağışlarını hastalara, engellilere, muhtaçlara, mazlum ve mağdurlara, düşkünlere ulaştıracaktır. Mahzun gönüllerin huzur bulmasına, çocukların ve yoksulların bu mutluluğu yaşamasına siz de vesile olmak istiyorsanız iftar bağışlarınızla Müslüman kardeşlerinizi sevindirebilirsiniz.

Üstelik iftar vermenin, yemek yedirmenin ne kadar fazîletli olduğu dînî kitaplarımızda da bildirilmiştir. Beyhekî’de, bir oruçluyu iftar ettirenin günahlarının affolacağı, o oruçlunun sevabı kadar ona da sevap verileceği yazılıdır. Oruçlunun sevabı da hiçbir şekilde eksilmez.

İşte iftar vermenin en güzel yollarından biri; bu işi dînî hassasiyetler çerçevesinde gerçekleştiren kurumlara bağış yapmaktır.

 

ramazan bağış yardım

Kumanya

 

Ramazan-ı Şerif paylaşma ayıdır. İhtiyacı olanları unutmamak, kendimiz tokiken başkasının aç yatmasına göz yummamak  müslümanlıgın en önemli değerlerindendir.

Bağış Yap

İşte erzak paketleri Ramazan-ı Şerif’te durumu iyi olmayan tüm aileler için büyük bir mutluluk kaynağıdır. Yapacağınız bağışları hayra dönüştürecek olan derneğimiz; erzak paketlerini Deprem bölgemiz başta olmak üzere Türkiye, Arakan, Gazze, Afrika ve asya pek çok ülkedeki ihtiyaç sahiplerinin hizmetine sunacaktır.

1 Kumanya bedeli 1.535 TL’dir.

 

Fitre Bağışı

 

İnsan olarak yaratılmanın ve Ramazan orucunu tutup bayrama ulaşmanın bir şükrü olarak; dinen zengin olup Ramazan ayının sonuna yetişen Müslümanın, belirli kimselere vermesi vacip olan bir sadakadır.

Yoksulların ihtiyaçlarının giderilmesinde, bayram gününün neşesinden onlarında istifade etmelerinde önemli bir rol oynar. Fitrenin Ramazan Bayramından önce verilmesi uygundur. Bayram namazından birkaç gün önce de verilebilir.

Bağış Yap

Derneğimiz fitre bağışlarını da kabul etmekte; gerçek ihtiyaç sahiplerine ileterek ibâdetinizin doğru bir biçimde yerine gelmesini sağlamaktadır.

1 Fitre bedeli 130 TL’dir.

 

 

fidye bağışı

Fidye Bağışı

 

Ramazan-ı Şerif orucu farzdır ve bu orucu (dînen geçerli bir sebep olmaksızın) tutmamak büyük günahtır. Tutulmayan oruçların kaza edilmesi de farzdır. Ancak bir kimse çok yaşlıysa ve hayatının sonuna kadar Ramazan orucu tutamayacak durumdaysa, yahut oruç tutmasını engelleyecek bir hastalığı varsa fidye vermelidir.

Fidye miktarı fıkıh kitaplarında her gün başına bir fitre miktarı kadar üzüm, hurma veya un olarak bildirilmiştir. (Örneğin 30 günlük oruç için 105 kg üzüm veya hurma yahut 53 kg un verilir.) Ancak günümüzde fidye bedeli bu miktarın değeri kadar nakit olarak verilmektedir. Günlük fidye miktarı 130 TL, aylık fidye bedeli ise 3900 TL şeklindedir.

Bağış Yap

fidye bağışı

 

Zekat Bağışı

 

Zekat; 81 Gram altına sahip olan yada 81 gram altına denk gelecek mal varlığı mâlik olan kişilerin yerine getirmesi gereken büyük bir ibâdettir. İslâm’ın 5 şartından biri olan bu farz ibâdetin fazîletleri çoktur. Zekatın malları koruduğu, namazdan sonra en fazîletli ibâdet olduğu bildirilmiştir. Malı temizleyip güzelleştirdiği ifade edilmiştir. Zekat vermemek fakirlerin hakkını gasp etmek, kul hakkına girmek, Allâhü Te’âlâ’nın emrini yapmamaktır. Bunun dünyâ ve âhirette büyük sıkıntılara yol açacağı şüphesizdir. Malının zekâtını vermeyen kimselerin o maldan hayır göremeyeceği din kitaplarında yazılıdır.

Bağış Yap

Derneğimiz zekat bağışlarınızı kabul ederek bunları dînen zekât alması câiz olan kişilere ulaştırmaktadır. Derneğimiz, insanlar bağışlarından haberdar olsun diye bağış öncesi ve sonrasında ayrıntılı bilgilendirmeyi gerek görsel ve yazılı olarak sağlamaktadır.

Zekat, Fitre,Fidye direkt olarak kişiye verilmesi gerektiğinden dolayı ;  web sitemizde yer alan online ödeme bölümündeki bağışları kısmından zekat,fitre,fidye bağışlarınızı gerçekleştirme imkanı bulabilimektesiniz. Zekat Bağışı için Online Bağış Ramazan Bölümümüzü ziyaret edebilirsiniz.

 

sahur bağışı

Sahur Bağışı

 

İftar gibi sahur sofraları da ayrı bir öneme sahiptir. Sahur yemeğinin mübârek olduğu, bir yudum su içmek için bile olsa sahura mutlaka kalkmak gerektiği bildirilmiştir. Sahurda teheccüd namazı kılıp seher vakti duâ etmenin verdiği huzurun tarifi mümkün değildir.

Bağış Yap

İşte derneğimiz kardeşlerimizi sahurda da unutmamakta; yapılan sahur bağışlarını ülkemizdeki deprem bölgemize ve Gazze, Afrika, Arakan gibi pek çok ülkedeki ihtiyaç sahipleriyle buluşturmaktadır. Siz de bu bereketin yayılmasına vesile olmak istiyorsanız sahur bağışlarınızla Müslüman kardeşlerimizin Ramazan sevincini katbekat artırabilirsiniz.

1 Kişilik sahur bağışı bedeli 85 TL’dir.

 

yetim sofrası

Yetim Sofrası

 

Yetim sofrası iftar ve yetim sofrası sahur bağışlarının da yapılabildiği derneğimiz; gerek ülkemizde, gerek yurt dışında bulunan yetim yavrularımızla özel olarak ilgilenmektedir.

 

Savaşlar, hastalıklar ve benzeri sebeplerle anne-babasından kopan çocuklarımız zaten her zaman desteği, merhameti ve şefkati hak etmektedir. Hele Ramazan-ı Şerif ayında onları asla yalnız bırakmamak; yanımızda olduğumuzu hissettirmek gerekir. İşte iftar yetim sofrası ve iftar sahur sofrası bunun için kurulmaktadır.

Siz de yetim evlatlarımızın umudu ve sevinci olmak istiyorsanız yetim sofrası bağışlarınızla bu hayırlı, hâlis niyetinizi gerçeğe dönüştürebilirsiniz.

Yetim sofrası 1 Kişi bağış bedeli 85 TL’dir.

Bağış Yap

yetim sofrası yardım

Yetim Bayramlık

Bayramlar, tüm Müslümanların sevinç içinde Allâhü Te’âlâ’ya şükrettiği zaman dilimleridir. Taberânî ve İbni Mâce’de Ramazan ve Kurban bayramlarının gecelerinde ibâdet eden kişilerin kıyâmet günü büyük fazîlete nâil olacağı bildirilmiştir.

ihtiyaç sahibi her çocuğun yanındayız. Ayakkabısı, montu olmayan her çocuğa tebessüm olmaya devam ediyoruz. 1 Yetim bayramlık bedeli 750 TL’dir

Bağış Yap