Akika Kurbanı | Kardeş Eli Derneği
FAALİYETLERİMİZ

Akika Kurbanı

Akika Kurbanı

Akika, Arapça’da “yeni doğan çocuğun başındaki saç” anlamına gelir. Akika kurbanı, çocuğun doğumu için Allah’a şükretme amacıyla kesilmektedir.Hz. Peygamber, torunları Hz. Hasan ve Hz. Hüseyin için akika kurbanı olarak birer koç kesmiş ve ümmetine de yeni doğan çocukları için kurban kesmelerini tavsiye etmiştir.Akika kurbanı doğum, düğün gibi mutlu olayların yakın çevreye duyurulması, sevincin paylaşılması, iyiliğin yayılması ve dayanışmanın sağlamlaştırılması için kesilmektedir.

Akika Kurbanı Ne Zaman Kesilir ?

Buluğ çağına kadar kesilebilir.Kesilmesi sünnet olan akika kurbanı, yeni doğan çocuğun buluğ çağına girene kadar kesilebiliniyor olsa da doğumunun yedinci gününde kesmek daha faziletlidir.Kurbanın kesilmesinin ardından aynı gün çocuğa isim verilmesi ve yine o gün kesilen saçı ağırlığında altın veya değeri kadar sadaka verilmesi de müstehaptır.Hz. Âişe’nin belirttiğine göre, akika kurbanı yedinci gün kesilmediği durumda, on dördüncü veya yirmi birinci günlerde de kesilebilir. Daha önce veya sonra kesilmesi ise câizdir.

Akika Kurbanı Etini Kimler Yiyebilir?

Kurbanı kestiren kişi,zengin olsun fakir olsun herkes yiyebilir.

Akika Kurbanında dikkat çeken en önemli husus

Akika kurbanı çocukları hastalık, bela, kaza gibi olumsuzluklardan korumak niyetiyle kesilir.Kesilen akikadan kurbanı kestiren kişi, zengin, fakir herkes yiyebilir; eti ise pişmiş veya çiğ olarak zengin, fakir herkese verebilir.Akikayı kesmeyip bedelini fakire sadaka olarak vermek veya akika bedeli kadar din kitabı bağışlamak akika yerine geçmez.

Akika kurbanı kendimizin kesmesinin, bağış yoluyla başka birine veya bir hayır kurumuna kestirilmesinin belirli bir vakti yoktur.Ancak kurbanın çocuğun doğumundan sonraki günlerde ya da imkân bulunduğu bir anda kesilmesi uygun olur.Çocuğunuzun ergenlik çağına ulaşmasından önce akika kurbanını kesmek sünnettir.

Akika kurbanının yalnızca Kurban Bayramı’nda kesilmesi zorunlu değildir. Ama eğer Kurban Bayramı’nda “Allah rızası için akika hayvanını kurban edeceğim” denilirse, o zaman kesilmelidir.Kesilen kurbana akika hisse olarak da girilebilir. Dünyevi bir iş için kesilse bile Allah adına kesildiği için diğer kurban hisselerinin içine girebilmektedir. Burada önemli olan şey kurban niyetinin olmasıdır.Kurban edilecek hayvanda bulunması gereken vasıflar bakımından akika da Kurban Bayramı’nda kesilen herhangi bir kurbanla aynıdır. Eti hakkındaki hüküm farklılık göstermez.
 

Kardeş Eli Akika Kurbanı Kesim Süreci Nasıl İlerler?

Kurban bağışlarınız İslami usullere ve hijyen kurallarına uygun olarak veteriner kontrolünde kesilir.Kurbanınız kesildikten sonra  telefonunuza kurbanınız kesilmiştir teşekkür ederiz mesajı gelir.Kurbanlıklarınızın her aşaması, bağışçılarımızla resim ve videolar aracılığı ile paylaşılır.Eşit şekilde pay edilen kurban bağışları ihtiyaç sahiplerine ulaştırılarak bağışınız gerçekleştirilmiş olur.

 

Şükür kurbanı bağışı