Adak Kurbanı | Kardeş Eli Derneği
FAALİYETLERİMİZ

Adak Kurbanı

Adak Kurbanı

Adak, kişinin dinen yükümlü olmadığı halde, Allah rızasına nail olmak için yapılması güzel olan bir ibadeti veya iyiliği yapmaya söz vermesidir. Kurban adayan kişinin kurbanı kesmesi vaciptir.Bir şartın gerçekleşmesine bağlanmış bir adak varsa, bu şart gerçekleştiğinde adak kurbanın vakit kaybetmeden kesmesi gerekir.Herhangi bir şart olmaksızın adanan adaklar ise istenen vakitte kesilebilir. Adak kurban kesimi için yıl içinde belirlenmiş özel bir tarih bulunmuyor. Kişi istediği zaman Allah rızası için kurban adayabilir.

Adak Kurbanının Sahip Olması Gereken Nitelikler

Adak kurbanı olarak belirlenmiş tek bir hayvan türü yoktur. Kurbanlık hayvanda aranan özellikler adak kurbanında da aranır.

Bu özellikler şöyle sıralanabilir:

Adak kurbanı küçükbaş, büyükbaş, deve, sığır ve davardır. Bir şarta bağlı olarak adak adayan kişi şartı yerine geldiyse ve adadığı hayvanın cinsini hatırlamıyor ise küçükbaş hayvan yani koyun kesebilir. Bu hayvanlardan başkası kurban olarak kabul edilmez.
Kurban, belirli yaşı tamamlamış olmalıdır. Buna göre 5 yaşını dolduran deve, 2 yaşını dolduran sığır ve manda, 1 yaşını dolduran koyun ve keçi kurban edilebilir yaştadır. Bunun yanında, 6 ayını tamamlayan koyun, 1 yaşını doldurmuş gibi gösterişli olması hâlinde kurban edilebilir.
Kurbanda eksik aza bulunmamalı, kurbanın sağlıklı ve besili olmalıdır. Hasta, zayıf, sakat, kör, boynuzu kırık, dişlerinin çoğu veya tamamı eksik, kulağı, kuyruğu ya da memesi kesilmiş hayvanlar kurban edilmez. Fakat doğuştan gelen bazı kusurlar hayvanın kurban edilmesine engel teşkil etmez. Bunlara örnek olarak, hayvanın doğuştan topal olması, boynuzsuz olması, kulağında yırtık bulunması verilebilir.

Adak Kurbanının Etini Kimler Yiyemez?

Adak kurbanın etini kurbanı adayan kişi yiyemez. Fakirlere sadaka olarak verilmesi gereken kurban eti, Allah’a şükrün ifadesidir.Adak kurban etini yememesi gereken kişiler adakta bulunan kişinin yanı sıra; kişinin annesi, babası, dedesi, ninesi, çocukları ve torunlarıdır.

Adak Kurbanı Kesim Süreçleri Nasıl İlerliyor?

Adak kurbanını kendi kesemeyecek kişi, vekâlet yoluyla başkasına kestirebilir. Bulunulan yerdeki veya uzak yerlerdeki kişilere veya kurumlara adak kurban kesimi için vekâlet verilebilir.

Vekâlet verecek kişi bunu sözlü veya yazılı olarak gerçekleştirebilir. Vekâletin telefonla veya internet üzerinden de verilebilmesi, bu iyiliğe niyet etmiş kişiler için büyük kolaylık sağlıyor.

Siz de kurban adaklarınız için bize telefonla veya internet sitemiz üzerinden ulaşabilir, kurban bağışlarınızı ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilirsiniz.

Kurban bağışlarınız İslami usullere ve hijyen kurallarına uygun olarak veteriner kontrolünde kesilir.

Kurbanınız kesildikten sonra  telefonunuza kurbanınız kesilmiştir teşekkür ederiz mesajı gelir.

Kurbanlıklarınızın her aşaması, bağışçılarımızla resim ve videolar aracılığı ile paylaşılır.

Eşit şekilde pay edilen kurban bağışları ihtiyaç sahiplerine ulaştırılarak bağışınız gerçekleştirilmiş olur.