Hayatta Kalma Mücadelesi Veren Somali - Kardeş Eli Derneği
Hayatta Kalma Mücadelesi Veren Somali
Hayatta Kalma Mücadelesi Veren Somali
×
950,00 TL

Hayatta Kalma Mücadelesi Veren Somali

Afrika kıtası kuraklık ve beraberinde açlık yaşayan kıtada durum gün geçtikçe daha kötüye gidiyor. Afrika ülkesi Kamerun, Çad, Somali’de insanlar açlık, kıtlık, susuzluk nedeni ile ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor.

Afrika’nın doğusunda bulunan Somali’de günlük yaşam tüm yaşam zorluklarına rağmen devam ediyor. Bölgede zaman zaman meydana gelen bombalı saldırılar ve çatışmalar başkent Mogadişu’da güvenlik sıkıntısına neden oluyor. Bazı Somaliler, daha güvenli olduklarını düşündükleri çevre kamplarda hayatlarını sürdürüyor.

İç savaşın verdiği sıkıntıların yanında bir de kuraklık yaşanması ülkede yaşamı oldukça olumsuz olarak etkilemektedir. Çatışmalardan kaçarak kamplara sığınan Somalileri zorlu bir hayat beklemektedir. Kamplarda imkanlar kısıtlıdır. Bu yüzden insani yardım kuruluşlarından yardım beklenmektedir. Kamplarda sadece bir öğün yemek verilebilmekte. Pirinç ve şekerden başka yiyecek yok. Kısıtlı imkanlar, kuraklık, iç çatışmalar bir de üzerine sel felaketinin eklenmesi yaşam şartlarını daha çok olumsuz etkilemiştir.

İç çatışmalar ve sel felaketinden sonra insani yardımlara daha fazla ihtiyaç vardır. Salgın hastalık tehlikesinin de bulunduğu bölgede kuraklık, kıtlık ve açlık gün geçtikçe daha kötüye gitmektedir. Güvenlik, sağlık ve temizlik ihtiyaçları imkansızlaşıyor. 5 yaşın altında binlerce çocuk hayatını kaybetti. Altı dakikada bir kişinin hayatını kaybettiği biliniyor. Yaşanan kuraklık nedeni ile birçok hayvan da telef olmuştur. Temiz içme suyu da tükenmek üzeredir. Bu nedenle insanlar evlerini terk etmek zorunda kalıyorlar.

DEPARTMAN İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres
Gaziler Mah. 1718. Sokak Dış Kapı no:1 -- İç kapı No:13 Gebze / Kocaeli
Telefon
0(216) 224 22 24 - 444 44 46