Acil Yardım Faaliyetleri - Kardeş Eli Derneği
FAALİYETLERİMİZ

Acil Yardım

Dünyanın çeşitli bölgelerinde, gerek doğal afetler sebebiyle, gerekse savaş veya iç çatışmalar, krizler gibi sebeplerle çeşitli problemler yaşanmakta ve birçok kişi mağdur olmaktadır. Dünyada bu durumda bulunan belki de milyonlarca insan mevcuttur ve milyonlar yaşam mücadelesi vermektedir.
Ortadoğu coğrafyası başta olmak üzere, dünyanın her yerinde sürmekte olan savaşlardan dolayı, her saat belki de her dakika insanlar hayatlarını kaybetmekte, aileler yok olmaktadır. Bu sebeple, yaşam mücadelesi veren insanlara mümkün olduğunca kısa sürede ulaşmak ve ihtiyaç duydukları insanı yardımları acil şekilde karşılamak, derneğimizin temel faaliyetleri arasında bulunmaktadır.

Kardeş Eli tarafından gerçekleştirilen acil yardım faaliyetlerinin temel amacı, mağdur olan insanların acil insani ihtiyaçlarının giderilmesini sağlamaktır.

Fakat derneğimiz, sadece yardım göndermekle yetinmemektedir. Acil yardımların yanı sıra, mağdur durumdaki insanların acil ihtiyaçlarının dünya çapında duyurulmaya çalışılması ve böylece yardım olanaklarını artırmak da faaliyetlerimiz arasındadır.

Aynı zamanda derneğimiz, kriz önleyici çalışmalar yürütmeyi de kendisine görev olarak bilmektedir. Dünyanın pek çok coğrafyasında meydana gelen olağanüstü durumlara karşı geliştirdiğimiz acil yardım faaliyetleri arasında farklı faaliyetler bulunmaktadır. Gıda ve diğer temel insani gerekliliklerin dağıtılması, özellikle kadınlara, çocuklara, kimsesi olmayanlara ve yaşlı insanlara barınacak yerler ve güvenli ortamlar oluşturulması, doğal afet bölgelerinde ya da savaştan etkilenmiş bölgelerde çadırlar, prefabrik evler,  gezici mutfaklar gibi yapıların kurulması acil yardım faaliyetlerimiz arasında yer almaktadır.

 

Acil Yardım Paketlerimiz

Kardeş eli derneği olarak ihtiyaç sahiplerine ulaştırmaya çalıştığımız birden fazla acil yardım paketi bulunmaktadır.  Acil yardım kış paketi, Gazze acil yardım Paketi,  Somali acil yardım paketi Yemen acil yardım paketi, Doğu Türkistan acil  yardım paketi, Arakan Bangladeş kampları acil  yardım paketi, İhtiyaç sahiplerine giysi ve ayakkabı paketi, adı altında farklı paketlerimiz bulunmakta ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaya çalışılmaktadır.

 

Acil Yardım Kış Paketi

Dünyanın birçok farklı yerinde, kışlar çok çetin ve soğuk geçmekte ve özellikle evsiz insanlar donma riskiyle karşı karşıya kalabilmektedir. Özellikle çocuklar bu konuda büyük bir mağduriyet içindedir.

Kardeşeli Derneği olarak, kışın üşüyen çocukların üşümemesi için,  bot, mont, atkı – bere, eldiven, battaniye, bebek bisküvisi ve mamadan oluşan kış paketini gönderiyoruz. İsterseniz tek bir malzeme isterseniz tüm paket için bağış yaparak destek olabilirsiniz.

 

Gazze Acil Yardım Paketi

Yıllardır İsrail’den zulüm gören Filistin’de bulunan Gazze, tam 12 yıldır abluka altında. Abluka altında bulunan bu kentte, ilaç, gıda, battaniye gibi insani ihtiyaçları karşılayacak paket için 300 TL bağış yaparak, mağduriyetin giderilmesine yardım edebilirsiniz.

 

Hayatta Kalma Mücadelesi Veren Somali

Afrika kıtası kuraklık ve beraberinde açlık yaşayan kıtada durum gün geçtikçe daha kötüye gidiyor. Afrika ülkesi Kamerun, Çad, Somali’de insanlar açlık, kıtlık, susuzluk nedeni ile ölüm tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. 
Afrika’nın doğusunda bulunan Somali’de günlük yaşam tüm yaşam zorluklarına rağmen devam ediyor. Bölgede zaman zaman meydana gelen bombalı saldırılar ve çatışmalar başkent Mogadişu’da güvenlik sıkıntısına neden oluyor. Bazı Somaliler, daha güvenli olduklarını düşündükleri çevre kamplarda hayatlarını sürdürüyor. 
İç savaşın verdiği sıkıntıların yanında bir de kuraklık yaşanması ülkede yaşamı oldukça olumsuz olarak etkilemektedir. Çatışmalardan kaçarak kamplara sığınan Somalileri zorlu bir hayat beklemektedir. Kamplarda imkanlar kısıtlıdır. Bu yüzden insani yardım kuruluşlarından yardım beklenmektedir. Kamplarda sadece bir öğün yemek verilebilmekte. Pirinç ve şekerden başka yiyecek yok. Kısıtlı imkanlar, kuraklık, iç çatışmalar bir de üzerine sel felaketinin eklenmesi yaşam şartlarını daha çok olumsuz etkilemiştir. 
İç çatışmalar ve sel felaketinden sonra insani yardımlara daha fazla ihtiyaç vardır. Salgın hastalık tehlikesinin de bulunduğu bölgede kuraklık, kıtlık ve açlık gün geçtikçe daha kötüye gitmektedir. Güvenlik, sağlık ve temizlik ihtiyaçları imkansızlaşıyor. 5 yaşın altında binlerce çocuk hayatını kaybetti. Altı dakikada bir kişinin hayatını kaybettiği biliniyor. Yaşanan kuraklık nedeni ile birçok hayvan da telef olmuştur. Temiz içme suyu da tükenmek üzeredir. Bu nedenle insanlar evlerini terk etmek zorunda kalıyorlar.

 

Yemen’e Acil Yardım Devam Ediyor

Yemen’de devam eden çatışmalar nedeni ile ülke nüfusunun yarısını oluşturan 2 milyon bebek ölmek üzere ve milyonlarca insan yetersiz beslenme yüzünden hayatını kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya. Bu nedenle Kardeş Eli Derneği olarak Yemen için acil yardım kampanyası devam ediyor. 
2015 yılında başlayan iç savaş ve çatışmalar bütün şiddeti ile devam ederken milyonlarca insan açlık ile mücadele ediyor. Yaşanan iç savaş ile birlikte 11 binin üzerinde kişi hayatını kaybetti ve 30 binin üzerinde de yaralı bulunuyor. Gıda, tıbbi malzeme ve akaryakıtın çoğunu dışarıdan ithal ediyor. Yaşanan insani kriz yüzünden ise insanlar açlık ve susuzluk tehlikesi ile karşı karşıya. 12 milyonun üzerinde kişi yeterli gıdaya ve temiz suya ulaşamıyor. 5 yaşın altındaki çocuklar yetersiz ve kötü besleniyor, eğitim alamıyor. 
Kardeş eli siz kıymetli bağışçılarımızın desteği ile 100.000 kişiye su, 2248 aileye ise yaşam malzemelerini ulaştırdı. 
Açlıktan bebeklerini emziremeyen anneler, açlıktan uyuyamayan çocuklar, açlıktan dik durmaya çalışan babalar için Kardeş Eli Yemen için acil yardımlarını tekrarladı. Milyonlarca kişi temiz içme suyuna muhtaç, birçok kişi ise göçmen durumda. Çünkü evlerini terk etmek zorunda kalmışlar ve sağlıklı barınma ihtiyaçları var. Yemen’e acil olarak gıda yardımı, temiz içme suyu, ilaç, bebek maması, bebek bezi, giysi gibi yardım malzemelerine ihtiyaç bulunuyor. 

 

Arakan Bangladeş Kampları Yardım Bekliyor

Arakan’da 2012 yılında Budistler ile Müslümanlar arasında çatışmalar çıkmış, olaylarda birçoğu Müslüman binlerce kişi katledilmiş, yüzlerce ev ve işyerleri ateşe verilmişti. Mymanmar’da yaşadıkları katliamlardan kaçarak komşu ülke Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanlar yardım bekliyor. 
Myanmar askerlerinin ve Budistlerin başlattığı saldırılar ve baskılar sonrası yaşadıkları yerleri terk ederek Bangladeş’e göç etmek zorunda kalan Arakanlı Müslümanlar zor şartlarda yaşam mücadelesi veriyor. Derneğimiz, Bangladeş kamplarına sığınan mültecilere ilk günden beri yardım ulaştırmaya ediyor. Binlerce sığınmacının gıda, sağlık ve düzenli hijyene ihtiyacı var. 
Myanmar’da Budistlerin katliamlarından ve zulümlerinden kaçarak Bangladeş’e sığınan Arakanlı Müslümanların sayısı her geçen gün artmaktadır. Çünkü Budist milliyetçiler tarafından birçok köy yakıldı ya da kullanılamaz hale getirildi. Arakanlı Müslümanlar can güvenliği nedeni ile bölgeden uzaklaşmaya çalışıyorlar. Her şeyini arkada bırakarak kaçan Müslümanların acil olarak gıdaya ihtiyaçları bulunuyor. Kamplardaki en büyük sorunlardan biriside kişisel hijyen ve temizlik ortamlarının bulunmamasıdır. Banyo ihtiyaçlarının karşılanacağı temiz bir ortam ve imkan yoktur. Bu ihtiyaçlar su birikintilerinde ve deniz kıyılarında herkese açık alanlarda karşılanmaktadır. 
Tuvalet ihtiyaçları içinde uygun ortamlar bulunmamaktadır. Bu durum salgın hastalıkların yayılmasına ortam hazırlamaktadır.  Kardeş Eli Derneği Arakanlı Müslümanlara yaptığı yardımlara devam ediyor. Kalıcı projeler ile kalıcı çözümler üretmek için çalışmalarına devam ediyor. Tüm dünyada yardımlaşma alanında öncülük ederek yardım bilincini oluşturuyor. 

 

İhtiyaç Sahiplerine Giysi ve Ayakkabı Yardımı

Dünyanın birçok yerinde, yoksulluk çeken ya da annesini veya babasını kaybeden çocuklar giysi ve ayakkabıya ihtiyaç duymaktadır. Dernek olarak, bayramlardan önce, dünyanın farklı yerlerindeki 5000 çocuğa giysi ve ayakkabıyı yardımı yapmaktayız.  Giysi ve ayakkabı yardımının bu çocuklara ulaşması için, linke tıklayıp bağışta bulunabilirsiniz.

 

Nasıl Bağış Yaparım

Acil yardım paketlerimize bağış yoluyla destek olmak için, 0216 224 2 224 numarasını arayabilir ya da sitemize girdikten sonra, bağış bölümünden EFT yapabilirsiniz. Faaliyetlerimiz hakkında daha fazla bilgi almak istiyorsanız kadın kolları ve yetim sponsorluğu gibi farklı hizmetler ile ilgili sayfalarımızı da inceleyebilirsiniz.