Karantina Günleri Evde Aktivite Önerilerimiz - Kadın Kolları | Kardeş Eli Derneği
BLOG
Blog

Karantina Günleri Evde Aktivite Önerilerimiz

07.04.2021

Karantina günleri için evde aktivite önerileri bu süreci daha verimli geçirmeyi sağlayacaktır. Pandemi dönemi yaşam tarzımızda ve çalışma düzenimizde önemli değişikliklere sebebiyet vermiştir. Pek çok insan bu duruma uyum sağlamakta zorlanmıştır. Şu an 2020 yılında olduğu gibi sıkı bir karantina kısıtlaması olmasa da hâlâ çoğu insan vaktinin büyük bir bölümünü evinde geçirmektedir. Bundan dolayı yaşam enerjimizi kaybetmemek, motivasyonumuzu yüksek tutmak, okulumuza veya işimize daha sıkı sarılmak için kafamızı dağıtmaya ihtiyacımız vardır. Dışarı çıkmadan da kendi başımıza veya sevdiklerimizle evde eğlenceli etkinlikler yapmamız mümkündür.

 

Karantina Günleri Evde Neler Yapılır?

 

Her şeyden önce bu günleri fırsat olarak görmek ve iyi değerlendirmeye karar vermek gerekir. Tabii ki tüm dünyayı etkileyen bu virüsten kurtulmak herkesin en büyük temennisidir. ‘Fırsat olarak görmek’ ifadesinden kasıt; ‘madem başımıza böyle bir şey geldi, hepimiz kendimizi ister istemez bu karantina sürecinin içinde bulduk; öyleyse karalar bağlamanın anlamı yok.’ diyebilmektir. Umutsuzluğa düşmemek, her şeyin düzeleceğine inanmak ve hazır evde fazla vakit geçirme imkânımız varken bunu en verimli şekilde kullanmaktır. O halde şimdi içinizdeki çocuğu serbest bırakmanın, sevdiklerinizle mutlu anılar biriktirmenin tam zamanıdır!

 

Bunun için yapılabilecek başlıca şeyler şunlardır:

 

 1. Teknoloji kullanımı sınırlandırılmalıdır. Akşam yemeklerinde aile bireyleri bir arada olmalı; beraber sohbet edilmeli, kitap okunmalı ve başka etkinlikler yapılmalıdır.
 2. Gün içerisinde çocukların mutfak işlerine katılmaları amaçlanmalıdır. Onlarla birlikte yemek yapma deneyimi hem sizin hem de çocuklarınız için çok eğlenceli olacaktır.
 3.   Karantina döneminde yapılabilecek aktiviteler demişken; eski albümlerinize bakmanız, anılarınızdan konuşmanız, birlikte hayal kurmanız da hepinize çok iyi gelecektir. Hatta bir aile ağacı da hazırlanabilir. Çocuklar bebeklik anılarını dinlemekten çok hoşlanacaklardır.
 4. Çocuklara yapabilecekleri sorumluluklar verilmeli; yerine getirdikleri görevlerden dolayı takdir edilmelidir. Ev işlerine yaradımcı olma, odasını toplama vb. buna örnektir.
 5. Hareketsizliğin arttığı bu dönemde aile üyeleriyle birlikte egzersiz yapmak da çok iyi bir fikirdir. Ayrıca çocuklar için evdeki minderleri kullanarak parkurlar yapılabilir. Böylece evin içinde de olsa yuvarlanarak, zıplayarak, atlayarak enerjilerini harcayabileceklerdir.
 6.   Karantinada yapılacak şeyler sadece eğlence amaçlı değil, aynı zamanda öğretici olmalıdır. Legolar, hamur oyunları ile meşgul olmak, resim veya boyama yapmak da çocuklara yönelik en faydalı aktivitelerdendir.
 7. El işi kâğıtlarıyla maske yapımı çocukları fazlasıyla eğlendirecektir.Atılacak şeyler değerlendirilebilir. Örneğin poşet, kumaş ve kartonlardan araba garajı, kukla, bebek vb. yapılabilir.
 8. Pipetlere makarna takmak, ipe boncuk dizmek gibi aktiviteler çocukların ince kas motor becerisini geliştirir.
 9. Çocuklarla Hikayeni Sen Oluştur, Duygu Kartları, Jenga, Süper Doktor, Jungle ve Dedektif gibi kutu oyunları oynanabilir.
 10. İnternet üzerinden sanal müze gezintisi yapmak bir başka seçeneğinizdir. Örneğin Oyuncak Müzesi’ni oturduğunuz yerden adım adım dolaşmanız mümkündür. Panorama 1453 Tarihi Müzesi, İş Bankası Müzesi, Dolmabahçe Sarayı, Topkapı Sarayı, Anadolu Medeniyetler Müzesi, Ankara Resim ve Heykel Müzesi de sanal turla gezilebilecek diğer yerlerdendir.
 11. Beraber kitap okumanın yanı sıra sesli kitap dinlemek de farklı bir aktivite olacaktır.
 12.   Pandemide aktivite önerileri olarak saydığımız tüm bu aktiviteleri minik not kâğıtlarına yazarak bir kavanoza koymanız ve çocuğunuz ne zaman oyun oynamak isterse kavanozdan rastgele bir kâğıt seçerek orada yazan şeyi yapmanız önerilir. Hangi oyunun çıkacağı çocuğunuza da size de sürpriz olacağı için daha heyecanlı bir ambiyans oluşacaktır.

 

Karantinada Canı Sıkılanlara Tavsiyeler

 

Salgın kontrol altına alınana kadar kalabalık ortamlardan uzak durmak kendi sağlığımız ve toplum sağlığı için en doğrusudur. Fakat evde kalmak birçok insanda ruhsal bunalıma yol açmıştır. Bu duruma düşmek istemeyenler vaktini hiç boş geçirmemeye özen göstermelidir. Yukarıda bildirdiklerimize ilâveten, aşağıdaki uygulamalar da evde harcanan zamanı daha kaliteli hâle getirecektir:

 

 1. Karantinada aktivite önerisi istiyorsanız el işi, animasyon, dijital çizim gibi alanlarda online kurslara katılabilirsiniz.
 2. Öğrenmek istediğiniz bir konuya yoğunlaşabilir; Youtube ve Udemy üzerindeki dersleri izleyerek bilgi dağarcığınızı genişletebilirsiniz.
 3. Her gün bitiminde ailecek ‘günün değerlendirme toplantısı’ düzenlenerek o günün nasıl geçtiğini, yarın neler yapmayı planladığınızı vb. konuşabilirsiniz.
 4. Damak zevkini geliştirip alışılmadık lezzetler tatmak için dünya mutfaklarına ait tarifleri deneyebilirsiniz.
 5. Arkadaşlarınızla online olarak görüşebilir ve oyunlar oynayabilirsiniz.
 6. Bitki bakımına başlayabilir, yaşam alanınızı yeşillendirerek bulunduğunuz ortamı güzelleştirebilirsiniz. Evcil hayvan beslemeyi de düşünebilirsiniz.
 7. Karantina aktiviteleri zevkinize göre değişecektir. Önemli olan sizi mutlu eden şeyleri yapmanızdır. Aynı zamanda rutininizi bozmamak için her gün aynı saatte yatıp aynı saatte kalkmanız, kişisel bakımınıza özen göstermeniz, kendinize günlük ve haftalık planlar oluşturarak bunları uygulamanız önerilir.
 8. Evinize vakit ayırabilirsiniz. Dekorasyonunuzu yeniden düzenleyebilir, mobilyaların yerlerini değiştirebilir, evinizi dip köşe temizleyebilir, boyanacak yerler varsa bu zaman diliminde yeteneğinizi konuşturabilirsiniz!
 9. Yeni bir dil öğrenmeye başlayabilirsiniz.
 10. Bekleyen tamirat-tâdilât işleriniz varsa onları yapabilirsiniz.
 11. Kaligrafi öğrenmeyi deneyebilirsiniz.
 12. Tığ veya örgü işi yapabilir, hatta bunu ek işe çevirebilirsiniz.
 13. Taş boyama yapabilirsiniz.
 14. Pandemi döneminde hobi önerileri içerisinde mandal boyamaktan da söz edebiliriz. Bu da zamanın nasıl geçtiğini hissettirmeyecek keyifli bir aktivitedir.
 15. Ayna karşısında yeni saç modellerini deneyebilirsiniz.
 16. İlginizi çeken konularda araştırma yaparak yeni şeyler öğrenebilirsiniz.
 17. Evinizdeki ansiklopedileri inceleyebilirsiniz.
 18. Radyo tiyatroları dinleyerek nostaljik anlar yaşayabilirsiniz.
 19. Puzzle veya maket yapabilirsiniz.
 20. Makrom yapmayı öğrenebilirsiniz. ‘Kendin Yap’ videoları sayesinde makrom saksı, pano, anahtarlık, mumluk vs. yapabilirsiniz.
 21. Eşyalarınızı ayıklayıp düzene sokabilir, kullanmadıklarınızı paketleyerek kargoyla ihtiyaç sahiplerine ulaştırabilirsiniz.
 22. Hikâye veya içinizden gelen herhangi bir konuda yazarak üretkenliğinizi geliştirebilirsiniz.
 23. Hayvan videoları izleyebilir, bol bol hayal kurabilirsiniz. Kısaca kendinize ve sevdiklerinize vakit ayırmalısınız. Pandeminin bir an önce tamamen bitmesi dileğiyle.
Paylaş
SON BLOG YAZILARI
 • Orucun Farzları Nelerdir?
  Oruç, İslam dininin beş şartından biri olup, Müslüman bireylerin her yıl Ramazan ayında tuttuğu önemli bir ibadettir. Oruç, maddi ve manevi faydaları bulunan, Allah'a yakınlaştıran en güzel ibadetlerden biri olarak kabul edilir.
 • Havaic-i Asliye(Asli İhtiyaçlar) Nedir?
  İslam dininin sosyal adalet ve ekonomik dengeyi gözetme prensiplerinden biri olarak önem taşıyan "havaic-i asliye," temel ihtiyaçları ifade eden bir kavramdır.
 • Fıtır Sadakası Nedir ve Ne Zaman Verilir?
  Ramazan ayının sonuna yetişen ve asli ihtiyaçlarından başka en az nisab miktarı mala sahip olan her Müslüman'ın vermesi gereken sadaka-i fıtır, yani fıtır sadakası, İslam dininde önemli bir yer tutmaktadır.
 • Afrika'ya Yardım: Kalbinizden Gelen Destek
  Afrika'ya yardım faaliyetleri, dünyanın en fazla yapıldığı kıtalar arasında yer almaktadır. Afrika yardım dernekleri arasında bulunan Kardeş Eli Derneği, bölgedeki insanların yaşadığı zorlukları hafifletmek ve fark yaratmak için büyük çaba harcamaktadır.
 • Askıda Yemek Nedir?
  Ülkemizin sıcak insan ilişkilerine ve toplumsal değerlere önem veren kültürümüzde askıda yemek geleneği, toplum olarak dayanışma ve yardımlaşmanın en güzel örneklerinden biridir. Günümüzde ne kadar önemli olduğu her geçen gün daha iyi anlamaktayız.