Mevlid Kandili Nedir? - Genel | Kardeş Eli Derneği
BLOG
Blog

Mevlid Kandili Nedir?

16.01.2024

Mevlid Kandili, İslam dünyasının önemli günlerinden biri olan ve Peygamber Efendimiz Hazreti Muhammed'in dünyaya teşrifi dolayısıyla kutlanan bir özel gündür. Müslümanlar tarafından her yıl Rebiü'l Evvel ayının 12'nci günü idrak edilen Mevlid Kandili, Sevgili Peygamberimiz'in doğum gününü anma ve ona olan sevgi ve saygıyı gösterme amacıyla kutlanır.

Mevlid Kandili, Hz. Muhammed (S.A.V)'in doğum günü olan ve Müslümanlar tarafından Kur'an-ı Kerim okuma, salavat getirme ve dua gibi ibadetlerle kutlanan özel bir gündür. Bugün, Müslümanlar için anlam ve önem taşır ve gecenin kutsallığına inanılır. Müslümanlar, bu özel günde dualarını eder, sevdikleriyle bir araya gelir ve yardımlaşma ve yardımseverlik gibi güzel davranışları arttırmaya özen gösterir.

Müslümanlar için manevi bir öneme sahip olup, bu özel gün vesilesiyle Peygamber Efendimiz'in hayatı, öğretileri ve sevgisi üzerine düşünme ve bu özel insanı anma fırsatı bulurlar. Mevlid Kandili, Müslümanlar için manevi bir şölen niteliği taşır ve bu özel günde sevgi, saygı ve ibadetlerle dolu bir atmosfer oluşturulur. 

 

Mevlid Kandili Ne Zaman?

Mevlid Kandili, İslam takvimine göre Rebiülevvel ayının 12'nci günü kutlanan önemli bir dini gün olarak kabul edilir. Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Mevlid Kandili her yılın bu zamanlarında kutlanmaktadır. Türkiye'nin de aralarında bulunduğu birçok İslam ülkesinde bu anlamlı gün, özel ibadetler ve dualarla geçirilir. Mevlid Kandili, Hz. Muhammed'in doğum gününü anma etkinlikleri ile kutlanır ve Müslümanlar için büyük bir öneme sahiptir. Miladi takvime göre ise Mevlid Kandili 2024 yılının 14 Eylül Cumartesi gününe denk gelmektedir. Müslüman toplumlar, bu özel günde bir araya gelerek dualar eder ve ibadetlerini gerçekleştirirler. İnananlar için bereketli ve manevi değer taşıyan bir gündür. Müslümanların birlik ve beraberlik içinde dualarını yükselttikleri anlamlı bir dini gün olarak kutlanmaktadır. 

 

Mevlid Kandili'nin Önemi

Bu önemli günde, bütün güzelliklerin odaklandığı bir şahsiyet olan Peygamber Efendimizin farklı bir şekilde anılması, onun ışığıyla aydınlanan evrenin bir kez daha hatırlanması ve anılması demektir. Peygamberin varlığının evren üzerindeki etkisini ve önemini hatırlatan bir gecedir. O'nu sevmek, anlamak ve anlatmak için her şeyden daha fazla çaba göstermeli ve aynı zamanda O'nun rehberliğine yönelmeliyiz. Bu gece, Peygamber Efendimizin dünyaya gelişinin anlamını ve önemini hatırlamak için özel bir fırsattır. Mevlid Kandili'nin Önemi, İslam inancında ayrı bir yere sahip olan ve her yıl büyük bir coşkuyla kutlanan önemli günlerden biridir.

 

Mevlid kandili 

Mevlid Kandili İbadetleri

Mevlid Kandili, Müslümanlar için önemli bir gecedir ve bu gecenin ibadetleri de oldukça önemlidir. Bu geceyi ibadetle geçirmek, manevi anlamda büyük bir öneme sahiptir. Öncelikle, Kur'an-ı Kerim'in okunması gereklidir. Okuyanlar uygun yerlerde dinlenmeli ve Kur'an ziyafetleri düzenlenmelidir. Hz. Muhammed (S.A.V) salat ve selam getirilmeli, onun şefaatini umarak ümmetinden olma bilinci canlandırılmalıdır. Kaza ve nafile namazlar eda edilmelidir. Eğer o geceye ait namazlar varsa, onlar da ayrıca kılınabilir. Günahlara içtenlikle tövbe etmek, üzerimizde hakları olanları araştırıp sormalı ve ihtiyacı olanları ziyaret edilmelidir.

Mevlid Kandili'nde kendi kimliğimiz ve Allah'ın benden beklentileri gibi konularda düşünceye dalmak için bir fırsat olarak görmeliyiz. Mevlid Kandili ibadetleri, manevi anlamda kendimizi güçlendirmek ve ibadetlerimizi artırmak için bir fırsat sunmaktadır. Bu geceyi ibadetle geçirerek, kendimizi manevi olarak da geliştirebiliriz. Sabır ve metanet, Mevlid Kandili'nde üzerinde durulması gereken önemli konulardan biridir. Huzurlu bir gece geçirmek, ibadetlerimizi yerine getirmek ve manevi olarak kendimizi güçlendirmek için Mevlid Kandili'ni en iyi şekilde değerlendirmeliyiz. 

 

Mevlid Kandili Duası

Bu gece, Mevlid Kandili duası göğe yükselir ve Allah'a dua etmeli ve isteklerimizi dile getirmeliyiz. Bu kutsal gecede dualarımızın kabul olması için samimi bir şekilde niyet etmeli ve dualarımızı eksik etmemeliyiz. İşte Mevlid Kandili için dua;

 

Euzu Billahi Mineşşeytanirracim Bismillahirrahmanirrahim

Ey tüm evreni kontrol eden, tüm canlılara hayat veren, tüm dünyaları yöneten yüce Allah’ım!

Tüm evrenin diliyle, yarattığınız tüm varlıkların sayısı ve size övgüde bulunanların övgüleriyle sizi övüyoruz ve yarattığınız tüm varlıkların sayısı kadar dua edenlerin dualarıyla, efendimiz Muhammed Mustafa (s.a.v.)’ya dua ve selam gönderiyoruz.

Ey evrenleri var eden yüce Rabbimiz! Diğer evrenlerin arasında bir evren olarak kapına geldik, bu kutsal kandil gecesinde, dünya işlerimizi bir kenara bırakarak; sana yöneliyoruz, boyun eğiyoruz, saygıyla senden istiyoruz bizi geri çevirme ya Rabbi.

 

Kendi ayetlerinde şöyle buyuruyorsun:

Ey Muhammed! Eğer kulların beni sana sorarlarsa, kesinlikle onlara ben, çok yakınım. Dua edene dua etmek suretiyle kabul ederim. Bu yüzden onlar da benim davetime uysunlar ve inansınlar ki; doğru yolu bulmuş olsunlar. Bizler senin bu çağrına imanla cevap veriyor, dualarımızın kabulünü ısrarla istiyoruz.

Ey Rabbimiz! Bizi var eden sensin, sen yaratansın biz kuluz, bu gerçeği kabul ediyoruz. Bizi senin kulun olarak kabul et Ya Rabbi.

İki cihan servetini tanıyor ve peygamberliğine inanıyoruz, bizi ona ümmet, ondan bize şefaat nasip eyle Ya Rabbi.

“Müminler ancak kardeştir” prensibine bağlı olarak Müminleri kardeş kabul ediyoruz, bu kardeşliği bize şuur ver Ya Rabbi.

Ya Rab! Bize sevdirmeni ve yer verdiğini bizlere de vermeyi nasip et. Dost ve düşmanlarımızı tanıma çabası içinde olmamızı sağla ya Rabbi.

Allah'ım, mülkün sahibi! İstediğin kişiye mülk verirsin, istediğin kişiden alırsın. Bazılarını yüceltir, bazılarını alçaltırsın. İyilik senin kontrolünde. Kesinlikle her şeye gücün yeterlidir.

Ey Rabbimiz! İnandık ve bu yüzden inancımızı affetmeni ve bizi cehennem azabından korumanı diliyoruz. Ya Rabbi.

Bizi ve öncelikle inanan kardeşlerimizi affet. Kalbimizde inanmışlara karşı düşmanlık bırakma. Gelecek nesillerimizi de affet, Ya Rabbi. 

 

Mevlid Kandili'nde Oruç Tutulur Mu?

Mevlid Kandili'nde oruç tutulur mu sorusuna kesin bir cevap bulunmamaktadır. Bazı İslam alimleri gecede Kur'an okunması ve öze dönüşün önemine vurgu yaparak oruç tutulmasını tavsiye etse de herhangi bir bilgi olmamasına rağmen, Mevlid Kandili'nde oruç tutmamakta da sakınca yoktur. 

 
Paylaş
SON BLOG YAZILARI
 • Orucun Farzları Nelerdir?
  Oruç, İslam dininin beş şartından biri olup, Müslüman bireylerin her yıl Ramazan ayında tuttuğu önemli bir ibadettir. Oruç, maddi ve manevi faydaları bulunan, Allah'a yakınlaştıran en güzel ibadetlerden biri olarak kabul edilir.
 • Havaic-i Asliye(Asli İhtiyaçlar) Nedir?
  İslam dininin sosyal adalet ve ekonomik dengeyi gözetme prensiplerinden biri olarak önem taşıyan "havaic-i asliye," temel ihtiyaçları ifade eden bir kavramdır.
 • Fıtır Sadakası Nedir ve Ne Zaman Verilir?
  Ramazan ayının sonuna yetişen ve asli ihtiyaçlarından başka en az nisab miktarı mala sahip olan her Müslüman'ın vermesi gereken sadaka-i fıtır, yani fıtır sadakası, İslam dininde önemli bir yer tutmaktadır.
 • Afrika'ya Yardım: Kalbinizden Gelen Destek
  Afrika'ya yardım faaliyetleri, dünyanın en fazla yapıldığı kıtalar arasında yer almaktadır. Afrika yardım dernekleri arasında bulunan Kardeş Eli Derneği, bölgedeki insanların yaşadığı zorlukları hafifletmek ve fark yaratmak için büyük çaba harcamaktadır.
 • Askıda Yemek Nedir?
  Ülkemizin sıcak insan ilişkilerine ve toplumsal değerlere önem veren kültürümüzde askıda yemek geleneği, toplum olarak dayanışma ve yardımlaşmanın en güzel örneklerinden biridir. Günümüzde ne kadar önemli olduğu her geçen gün daha iyi anlamaktayız.