Nafile Kurban Nedir? - Kurban Bağışı | Kardeş Eli Derneği
BLOG
Blog

Nafile Kurban Nedir?

06.04.2021

Allâhü Te’âlâ’ya şükretmek için yapılabilecek pek çok ibâdet vardır. Nafile namaz, nafile oruç, nafile hac olduğu gibi nafile kurban da bir ibâdettir. Kurban bayramı haricindeki günlerde Allâhü Te’âlânın rızâsını kazanmak için kesilen bu kurbanlar, dînî bir yükümlülük olmadığı halde kesildiği için nâfile adını alır.

 

Nafile kurban; vâcip olmadığı halde sevap kazanmak amacıyla kesilen kurbandır. Hayır yapmak, sevap kazanmak amacıyla kesilen bu kurbanlar da şüphesiz ki çok fazîletli, büyük bir ibâdettir.

 

Derneğimiz vekâletini aldığı kişilerin kurbanlarını en uygun hayvanlardan seçer. Kurbanlıkların kesiminde İslâmî hassasiyetlere uygun olarak hareket edilir. Ardından ihtiyaç sahipleri belirlenerek kişilere ulaştırılması sağlanır. Kesilen kurbanların videosu ve fotoğrafları da kişilere gönderilerek ayrıntılı bilgilendirmede bulunulur.

 

Nafile Kurban Bağışı

 

Derneğimiz tüm küçükbaş ve büyükbaş kurban bağışlarını büyük bir hassasiyetle, gereğine uygun olarak değerlendirmektedir. Bu durum nafile kurbanlar için de geçerlidir. Kimsesizlerin, yetimlerin, mağdurların ve yoksulların yüzü gülsün, bir lokma et özlemi çekenler bu sevinci yaşasın ve insanlar kurban ibâdetini en doğru şekilde yerine getirsin diye bu alanda da hizmet veren derneğimiz dînî kurallara sıkı sıkıya bağlıdır.

 

Kurban kesimleri ve dağıtımı özenli bir şekilde gerçekleştirilmekte, ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmaktadır. Derneğimize vekâlet verildikten sonra nafile kurban kesimiyle ilgili tüm süreç hakkında adım adım bilgilendirme yapılmaktadır.

 

Kurban etleri yurdumuzun ve dünyanın dört bir yanında ihtiyacı olanlara dağıtılmaktadır. Dul ve muhtaç kimseler, engelliler,  yetimhâneler, Kur’an kursları, aşevleri, kurban etlerinin dağıtıldığı yerlerden bazılarıdır.

 

16 ülkede faaliyet gösteren derneğimiz, yurt içinde olduğu kadar yurt dışında da aktif olarak hizmet vermektedir. Yemen,Gazze,Asya,Afrika gibi pek çok ülkedeki mazlumları da yardımlarıyla sevindiren derneğimiz; bu bereketi tüm insanlığa ulaştırmak için çalışmaktadır.

 

Nafile kurban ile Allâhü Te’âlâ’ya yaklaşmak, muhtaçların yüzünü güldürmek isteyenler bu hayırlı niyetini derneğimiz vasıtasıyla gerçekleştirebilir.

 

Derneğimiz nafile kurban bağışlarını da emânet bilinciyle kabul eder. Kurbanlık hayvanın belirlenmesinden kesilip dağıtılmasına kadar tüm aşamaların takibini yerine getirir. Kesim işlemine bizzat yerinde tanık olur. Tüm kontrolleri gerçekleştirir. Her şeyin hijyen kurallarına ve İslâmî usüllere uygun olmasını sağlar.

 

Veteriner hekimler eşliğinde yapılan kesim işleminden sonra kurbanlıklar paylar hâlinde ilim talebeleriyle, yoksul durumdaki kişilerle, ülkemizden ve başka ülkelerden ihtiyaç sahipleriyle buluşturulur.

 

Derneğimiz kurban kesimine yönelik anlık SMS bildirimi, video ve fotoğraf gönderimi sağlayarak kişileri kurbanlarıyla ilgili detaylı şekilde bilgilendirmektedir.

 

Derneğimize nafile kurban bağışında bulunmak isteyenler web sitemizde yer alan hesap bilgilerini kullanabileceği gibi öncesinde derneğimizle irtibata geçerek daha kapsamlı bilgi talebinde bulunabilir.

 

Şüphesiz ki nafile kurban olarak bir küçükbaş  bağışlamak bile son derece fazîletli bir ameldir. Yani burada asıl olan bağışın miktarı, kurbanın büyüklüğü, etin çokluğu değil hâlis niyettir.

 

Allahü Te’âlâ’nın rızâsına nâil olmak için nâfile kurban ibâdetini yerine getirmek isteyenler bunu kendilerinin yerine İslâmî hassasiyeti yüksek bir derneğin yapmasını tercih edebilirler.

 

İşte derneğimiz bu minvalde faaliyet göstermekte, bütün kurban bağışlarında olduğu üzere nafile kurbanlarda da dînî hükümleri yerine getirmektedir. İnsan sağlığı ve çevre bilinci konusunda da duyarlı olan derneğimiz, kurban kesim işlemlerinde tüm bunları göz önünde bulundurmaktadır.

 

Dağıtım işlemlerini de büyük bir titizlikle yerine getiren derneğimiz kesilen tüm kurbanları ihtiyaç sahiplerine iletmektedir. Böylece kurbanlarınız yerine ulaşmış olmaktadır

Paylaşmanın en büyük mutluluk kaynağı olduğuna inanan derneğimiz, nafile kurban bağışlarına da aynı anlayış çerçevesinde yaklaşmaktadır. Siz de kurbanınızın doğru olarak kesilip hak eden kişilerle buluşmasını istiyorsanız bizimle iletişime geçmeniz yeterlidir.

Derneğimiz kurban kesimine yönelik anlık SMS bildirimi, video ve fotoğraf gönderimi sağlayarak kişileri kurbanlarıyla ilgili detaylı şekilde bilgilendirmektedir.

Derneğimize nafile kurban bağışında bulunmak isteyenler web sitemizde yer alan hesap bilgilerini kullanabileceği gibi öncesinde derneğimizle irtibata geçerek daha kapsamlı bilgi talebinde bulunabilir.

Paylaş
SON BLOG YAZILARI
 • Zilhicce Ayı Nedir?
  Zilhicce ayı, İslam takviminin son ayıdır ve hemen hemen tüm İslam âleminde büyük öneme sahiptir. Bu özel ay, dini anlamına ek olarak, aynı zamanda İslam tarihinde çeşitli önemli olayların da gerçekleştiği bir dönemi temsil eder.
 • Zekat Nedir ve Ne Kadar Verilir?
  Zekat, İslam dinine göre zenginlik ölçüsüne göre kabul edilen bir miktarda mala sahip olan herkesin Allah rızası için ihtiyaç sahiplerine verilmesi gereken belli bir miktarı ifade eder. Zekat, mal sahibi kişilere yılda bir kez verilir ve bu miktara "nisap" denir.
 • Yemin Keffâreti Nasıl Yerine Getirilir?
  Yemin keffareti, bir kimsenin yeminini bozması durumunda ödemesi gereken bir tür cezai ödemedir. İslam hukukuna göre, yemin keffareti ne şekilde olursa olsun yemini bozan kişinin ödemeleri gerekir. Bu ödemenin yolu ise on fakire birer fitre miktarı para vermek veya on yoksulu doyurmak veya on ayrı günde birer fitre miktarı para vermek on yoksulu doyurmaktır.
 • Teravih Namazı Nasıl Kılınır? Kaç Rekattır
  Ramazan ayı, İslam alemi için kutsal bir dönemdir. Bu ayda oruç tutmanın yanı sıra, teravih namazı da büyük bir önem taşır. Teravih namazı, nafile namazlardan biri olup, ramazan ayında cemaatle kılınması sünnettir ve bu şekilde kılınması makbuldür.
 • Safer Ayı Nedir?
  Müslümanlar için önemli ve mübarek sayılan aylardan biri olan Safer ayı, İslam takviminde ikinci ay olarak bilinmektedir. Halk arasında uğursuz olarak bilinse de, böyle birşeyin mümkün olmadığı hadislerde belirtilmektedir. Peki Safer ayı nedir ve neden halk arasında uğursuz olarak bilinir?