Yemen Yetim Sofrası - Kardeş Eli Derneği
Yemen Yetim Sofrası
Yemen Yetim Sofrası
×
95,00 TL

Yemen Yetim Sofrası

Sağlık Durumu

Yarım milyon Kolera hastası Yemen’de hayat mücadelesi veriyor. Tüm bunlar yaşanırken abluka devam ediyor ve yeterli sağlık önlemleri sağlanamıyor.

Birleşmiş Milletler Çocuk Fonu'nun (UNICEF) raporlarına göre, yaklaşık 28 milyonluk Yemen nüfusunun yaklaşık 24 milyonu insani yardıma muhtaç durumda. Ülkede 112 bin civarı insan doğrudan çatışmalarda veya savaş sebebiyle baş gösteren insani krizler neticesinde hayatını kaybetti.

Pandemi nedeniyle hizmet ve sağlık sektörleri kontrolden çıkma noktasına geldi.

Yemen’in yardıma ihtiyacı var. Bebekler, çocuklar, insanlar hastalıklar ve savaşlar nedeniyle hayatını kaybediyor. Yanlarında olmazsak, hayatta olmayacaklar.

Su Krizi

Uzun süredir savaşın pençesindeki Yemen’de su krizi de baş gösteriyor. Savaştan önce musluklardan ayda bir su akarken, bu süre savaş sonrası 50 güne kadar çıktı.

Savaş öncesi ülkedeki su ihtiyacını karşılayan kuyuların birçoğunun Husilerin kontrolü altındaki bölgelerde kalması ve hükümet güçlerinin kontrolündeki bölgelerde bulunan kuyuların çoğunun çalışamaz durumda olması sebebiyle kentlerdeki su krizi daha da derinleşiyor.

Altyapının tahrip olduğu kentlerde su şebekelerinin büyük çoğunluğu çökmüş ya da su boruları tıkanmış durumda. Pandemi, susuzluk ve savaş Yemen’i yok ediyor.

Eğitim Sistemi Çökmenin Eşiğinde

Yemen'de eğitim düzeyinin yüksek olmasıyla bilinen ve "kültür başkenti" olarak adlandırılan Taiz kentindeki okullar, Husiler tarafından karargâh olarak kullanıldığı için ağır hasara uğradı.

Sağlam kalan okulların birçoğu ise içindeki eşyaların kullanılamayacak durumda olması sebebiyle hizmet veremiyor.

Yaşamın her alanı Yemen için sorun oluşturuyor. Okuma yazma bilmeyen çocuk oranı giderek artıyor.

Ülkede 4 Yıldır Elektrik Yok

Ülke içindeki elektrik hatları tamamen çökmüş durumda. Bunun yanı sıra Marib ilinden gelen ana elektrik hattının da Husiler tarafından kesilmesi, kentleri 4 yıldır elektriksiz bir yaşama mahkum etti. Halk, günlük ihtiyaçlarını karşılamak için güneş panelleri ve jeneratörlere ihtiyaç duyuyor.

Gündüz normal bir kent görünümündeki kentler de, gece karanlığa gömülürken caddelerdeki birkaç sokak lambası da saat 23.00'ten sonra yakıt tasarrufu için söndürülüyor.

Yemen karanlıklar içinde kayboluyor.

Gıda Fiyatları Arttı

Öte yandan ülkenin tamamen kuşatma altında bulunduğu dönemde insanların omuzlarında dağ yollarından taşıyarak kente soktuğu gıda maddelerine ulaşmak, Taiz'e giriş-çıkış yolu açılmasından sonra kolaylaştı. Ancak bu kez de dağlık araziden geçen yol sebebiyle artan nakliye ücretleri gıda fiyatlarına ciddi oranda yansıdı.

Taiz'i başkent Sana ile şu anki geçici başkent Aden'e bağlayan ana yollar ise Husiler tarafından tamamen kapatıldı.

Dışarıdan gıda yardımı alamayan insanlar, açlık sınırında hayata tutunmaya çalışıyor. İlaç gibi hayati önem taşıyan etmenlerin Yemen’e girilmesine izin verilmiyor. Bu vahşilik karşında dünya susuyor, sen susma.

Her 10 Dakikada 1 Çocuk Ölüyor

Bağımsız kaynaklarca hazırlanan raporlar, savaşın başından bu yana 60 binden fazla insanın hayatını kaybettiğini ortaya koydu.

Öte yandan BM Çocuklara Yardım Fonu'nun (UNICEF) açıklamalarına göre, Yemen'de önlenebilir hastalıklardan dolayı "her 10 dakikada 1 çocuk" hayatını kaybediyor. Çocuklar arasında yetersiz beslenme hızla yayılıyor.

Yemen’in bize ihyacı var. Gıdaya, giyime, suya, eğitime, ışığa ve hayata ihtiyacı var. Gelin birlikte Yemen için umut olalım. Her 10 dakika da 1 bebeğin ölmesine izin vermeyelim.

Haydi gelin uzaktaki yakın dosta, kardeş Yemen’e kardeş elimizi uzatalım.

DEPARTMAN İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres
Gaziler Mah. 1718. Sokak Dış Kapı no:1 -- İç kapı No:13 Gebze / Kocaeli
Telefon
0(216) 224 22 24 - 444 44 46