Sadaka Bağışı - Kardeş Eli Derneği
Sadaka Bağışı
Sadaka Bağışı
TL

Sadaka Bağışı

Allah rızası için yapılan her türlü manevi ve maddi iyilik sadaka olarak kabul edilmektedir. Sadaka karşılık beklemeden iyi niyetli yapılan yardımlardır. Sadakada en önemli husus samimiyettir. Sadakayı daha iyi anlayabilmek için 4 ana başlıkta toplayabiliriz.

1-Farz olan sadaka: Kısaca zekat diyebiliriz.

2- Fıtır Sadakası: Her Müslümanın Ramazan ayı içerisinde vermesi gereken vacip bir sadakadır.

3- Nafile olan sadakalar: Allah rızası için verilen sadakadır.

4- Sadaka-i cariye: Öldükten sonra amel defterimize sevap yazdıran sadakadır. Cami, çeşme, yol yaptırmak gibi.

Yapılan yardımların sadaka sayılabilmesi için öncelikle Allah rızası için yapılması gerekir. Özellikle bir fakire yani ihtiyacı olan kişilere yapılmalıdır. Karşılık beklemeden yapılmalıdır. Sadaka verirken kesinlikle gösteriş ve dünyevi amaçlardan uzak durulmalıdır. Allah’ın rızasını gözeterek, fakire minnet etmeden ve riyadan uzak bir şekilde verilmelidir. Gizli olarak verilmesi de son derece önemlidir.

Sadaka vermede anne ve babanın önceliği bulunur. Ardından akrabalardan ihtiyaç sahibi olanlar gelir. Ondan sonra önem sırasına göre diğer ihtiyaç sahipleri gelir.

Sadaka vermek, insanları kıyametin dehşetinden korur. Cehennemden kurtarır, cennete kor ve derecesini yükseltir. Sevabı arttırır. Sırat köprüsünden geçişi kolaylaştırır. Ayrıca Sahip olduğunuz malın hesabını vermeyi kolaylaştırır.

Sadaka ile ilgili ayet ve hadislerde bulunur. ‘’Sadakaları açıktan verirseniz ne güzel! Fakat onları gizleyerek fakirlere verirseniz bu, sizin için daha hayırlıdır ve günahlarınızdan bir kısmına da keffaret olur. Allah yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.’’(Bakara Suresi 271)

DEPARTMAN İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres
Gaziler Mah. 1718. Sokak Dış Kapı no:1 -- İç kapı No:13 Gebze / Kocaeli
Telefon
0(216) 224 22 24 - 444 44 46