Rikşa Bağışı - Kardeş Eli Derneği
Rikşa Bağışı
Rikşa Bağışı
×
9750,00 TL

Rikşa Bağışı

Bangladeş’in başkenti Dakka fazla nüfus yoğunluğu olan bir şehirdir. Yoksulluğun çok fazla olduğu şehirde trafik sorunu da çok fazla yaşanmaktadır. Alt yapı sorunları fazla olması, araç trafiğinin yoğun olması ülkede yaşanan trafik sorunlarını da gündeme getirmektedir. Bu nedenle insanlar ulaşmak istedikleri yerlere daha kısa sürede ve daha ucuz olarak ulaşmak için rikşaları tercih ediyorlar.

Rikşa hızlı ve ekonomik bir ulaşım aracı olarak görünüyor. Ayrıca insanlar bu rikşalar ile geçimlerini sağlıyorlar. Üç tekerlekli olan rikşalar özellikle yoksul kesimlerde yaşayan halkın en önemi geçim kaynağı. Yapılan rikşa bağışı ile binlerce aile geçimini sağlayarak hayata tutunacaktır.

Üç tekerli bisiklet olan rikşaların arkasında yolcu koltuğu bulunmaktadır. Kalabalık ve bakımsız otobüslere göre rikşalar daha ferah ve ucuzdur. Belli bir durakları olmayan rikşalar hem ülke halkı hem de ülkeye gelen turistler tarafından çok fazla tercih edilmektedir.

Arakanlı Müslümanların yaşadıkları kamplarda geçimlerini sağlayabilmeleri için onlara rikşa bağışı ile rikşa dağıtımları yapılmaktadır. Böylece aileler iş sahibi oluyorlar ve kendi geçimlerini kendileri sağlamaya çalışıyorlar. Sizlerde yapacağınız rikşa bağışı ile bir ailenin geçimine katkıda bulunabilirsiniz. Üç tekerlekli rikşayı ihtiyaç sahipleri taksi gibi kullanarak kendi geçim kaynaklarını oluşturuyorlar.

Kolay ulaşım sağlanabilmesi ve diğer taşıtlara göre maliyetinin daha az olması rikşaların kullanımını her geçen gün arttırmaktadır. Üç tekerlekli ve pedallı olan rikşalara iki kişi arkada oturabiliyor. Pedalları çevirmek sureti ile insanların en kısa sürede istedikleri yere ulaştırılması sağlanıyor. Bazı rikşalar motorluda olabiliyor.

Rikşa sahipleri, araçlarının üzerlerini geleneksel işlemeler ve süslemeler ile farklı ve renkli görüntü elde ediyorlar. Yine kendi alfabeleri ile yazılar ve dualar yazıyorlar. Rikşaların iki yanı açıktır, cam yoktur.

Rikşa sürücüleri beden güçlerini kullanarak yoğun sıcak ve neme rağmen yolcularını istedikleri yere götürmek için canla başla çalışıyorlar. Hepsinin tek hedefleri var emek harcayarak ailelerini geçindirmek. Mülteci kamplarında kalan ve burada yoksulluk ile mücadele eden insanlara yardımcı olmak ve kalıcı çözümler bularak onların geçimlerini sağlamak istiyorsanız rikşa bağışında bulunarak katkıda bulunabilirsiniz. 

DEPARTMAN İLETİŞİM BİLGİLERİ

Adres
Gaziler Mah. 1718. Sokak Dış Kapı no:1 -- İç kapı No:13 Gebze / Kocaeli
Telefon
0(216) 224 22 24 - 444 44 46